MEDIJŲ EDUKACIJA

2017-09-01

Kodėl medijų raštingumas yra svarbu?

Nuolat kalbama, kad medijų ir informacijos raštingumas (MIR) yra svarbu, ypač šiais laikais. Vis pabrėžiama, kad MIR yra naudinga ir būtina šiuolaikiniam žmogui, nepaisant jo amžiaus. Dar galima rasti teiginių, kad tai yra sąlyga demokratijos ir pilietinės visuomenės vystymuisi, propagandos ir „fake news“ atpažinimui. Nepaisant visų šių gana įmantrių sąvokų, šiame straipsnyje suprantamai bandoma atsakyti į klausimą kodėl medijų raštingumas yra svarbu.

Center for Media Literacy (CML) internetinėje svetainėje pateikta Tessa Jolls asmeninė nuomonė apie medijų raštingumo svarbą. Pasak autorės, būti raštingam (ang. media literate) reiškia gebėti gauti, analizuoti ir įvertinti informaciją, įgyjama per medijas. Taip pat tai reiškia gebėjimą kurti medijų žinutes, naudoti technologinius įrankius, mąstyti kritiškai ir kalbėti užtikrintai. Paprastai kalbant, turint šiuos įgūdžius, mes galime laisvai mąstyti, t.y. neleisti būti paveiktiems šališkų šaltinių, būti nuovokiais ir daryti savus pasirinkimus. Taip pat tai suteikia galimybę išreikšti savo požiūrį kūrybingai ir efektyviai.

Žiūrint plačiau, raštinga (media literate) visuomenė yra demokratiškos visuomenės ir rinka  paremtos ekonomikos esmė. Tai yra pagrindas stiprinant ir saugant vertingas laisves. Tai leidžia daryti prielaidą, kad žmonės yra sumanūs, gabūs ir atsakingi. Tai leidžia manyti, kad mokymasis yra visą gyvenimą besitęsiantis procesas, kuris nėra vykdomas tik per vadovėlius. Autorė tiki, kad medijų raštingumas leidžia sėkmingiau gyventi šiandieniniame pasaulyje.

Puslapyje commonsensemedia.org rašoma, kad medijų raštingumas – gebėjimas identifikuoti skirtingus medijų tipus ir suprasti jų siunčiamas žinutes, o medijų raštingumo pagrindas yra suprasti, kokios priežastys lemia jų kūrimą. Skaitmeniniame amžiuje tapo lengva kurti medijas kiekvienam. Ne visada žinoma, ar tai yra patikima. Šis faktorius padaro medijų raštingumo mokymąsi sudėtingesnį, tačiau medijų raštingumas išlieka svarbiu skaitmeniniame amžiuje.

Lavinti medijų raštingumo įgūdžius yra svarbu, nes tai padeda:

  • Mokytis kritiškai mąstyti
  • Tapti sumaniu informacijos vartotoju
  • Atpažinti tam tikrus požiūrius ar nuomones
  • Kurti medijas atsakingai
  • Identifikuoti medijų vaidmenį kultūroje
  • Suprasti autoriaus tikslus

Apie kiekvieną punktą galima pasiskaityti plačiau čia – https://www.commonsensemedia.org/news-and-media-literacy/what-is-media-literacy-and-why-is-it-important